Bakliyatlar

Bakliyatlar

Bakliyatlar
Bakliyatlar

BAKLİYATLAR

Bakliyatlar: Bakliyatlar hem insan sağlığı için hem de diğer canlılar için çok faydalı besin kaynaklarıdır. Bakliyatlar içerisinde bulunan yüksek besin değerleri sayesinde sağlığımız için çok önemli bir yere sahipler. Bakliyatlar biyolojide Leguminosae adı verilen bir familyaya ait bitkilerin olgunlaşmış tohumlarıdır. 700 cins ve 18000 tür ile çiçekli bitkiler arasında bulunan en önemli familyadan olan baklagiller en çok tercih edilen tarım ürünlerindendir.

Baklagiller insanlara faydalı 2 milyardan fazla proteinin temel kaynağıdır. İçerisinde bol miktarda karbonhidrat vardır ve yağ oranı düşüktür. Bitkisel proteinlerin %22’sini ve karbonhidratların %7’sine sahip olan bakliyatlar Afrika, Asya, Latin Amerika, Yakın Doğu, Çin, Hindistan, Orta ve Güney Amerika’da çok fazla üretilen bir üründür. Asya, Afrika ve Amerika’da fazla tüketilmesine rağmen Avrupa’da fazla tüketilmemektedir. Dünya genelinde yaklaşık atmış dokuz milyon ton üretime sahip olan bakliyatlar tahıllardan hemen sonra tercih edilen en önemli tene ürünüdür. Üretimlerin %60’ını fasulye, mercimek ve nohut oluşturmaktadır.

Türkiye bakliyatları en çok üreten ülkeler arasında yer almaktadır. Dünyada yaygın olarak kırmızı fasulye, barbunya, nohut, mercimek, Mung fasulyesi, siyah mercimek, Lima fasulyesi, Etiyopya fasulyesi, börülce, çalı fasulyesi, Maş fasulyesi, Adzuki fasulyesi, bezelye, bakla ve mürdümük üretilmektedir. Türkiye bakliyat tüketimi açısından da Dünya’da önemli bir yere sahiptir. 2015 yılı verilerine göre Dünya’da bakliyat üretiminin %1,5’i Türkiye’de yapılmaktadır. Aynı yılın verilerine göre Dünya’da nohut üretiminde üçüncü, mercimek üretiminde ise dördüncü sırada Türkiye bulunmaktadır. Tüketim açısından ise Türkiye’de kişi başına yıllık beş buçuk kilogram nohut, dört buçuk kilogram kırmızı mercimek, üç kilogram kuru fasulye ve on dört kiloya yakın diğer kuru baklagiller tüketilmektedir.

Bakliyatlar ucuz ve kaliteli besin kaynakları olmalarının yanı sıra %18 – 31,6 oranında protein içerir. Baklagiller glüten içermezler ve %69 – 90 sindirilebilirlik oranına sahiptirler. %0,8 – 1,5 oranında yani çok düşük oranda yağ içeriği bulunan bakliyatlar kolesterol içermezler. Yüksek oranda diyet lifi bulundururlar ve düşük glisemik indeksine sahiptirler. İçerisinde B grubu vitaminleri, folik asit ve tuzları, yüksek potasyum, fosfor, kalsiyum, demir ve düşük oranda sodyum barındırır. Polifenoller ve doğal antioksidanlar içerir. İçerisinde diyet lifleri bulundurması dolayısı ile haftada 3 – 4 kez tüketimi kalp ve damar hastalığı, kanser, Tip 2 diyabeti ve obezitesi olanlar için çok önemli besin kaynaklarıdır.

Çok geniş kulanım alanına sahip olan bakliyatlar yetiştirilmesi açısından doğru teknikler kullanıldığında az maliyet ile çok verim sağlayabilen ürünlerdir. Baklagillerin tohumlarının korunması için gerekli tohum kaplamalarının yapılması ürünlerin verimlerini artırır. Ayrıca satış öncesinde içerisinde bulunan taşların, yabancı ürünlerin ve bozuk yapıdaki ürünlerin ayırıcı makineler sayesinde ayrılması gerekir. Çakmak Makine tarafından üretilen ayırıcı makineler ve tohum kaplama, ilaçlama makineleri ürün veriminizi artırmak için ilaçlama, tohum kaplama ve ayırma işlemlerini itina ile yapmak için tasarlanmıştır. Hafif Tane Ayırıcı makineler ürünlerin özgül ağırlığını kullanarak ağır olan veya hafif olan (içi boş veya tam gelişmemiş ürünler) ama ürününüzle aynı boyutta olduğu için ayrışmayan parçaları ayrıştırır. Hafif Tane Ayırıcı makineler isteğinize göre ağırlık, eleme sahası, güç ve kapasite açısından farklı ayarlar ile oluşturulur. Çakmak Makinenin satışa sunduğu Ayırıcı Makinelerimizden ikincisi olan Taş Ayırma Makinesi ön ve hassas temizliği yapılmış ve en iyi performans için boyutlara ayırılmış olan tahıllar ve baklagillerin yani tohum yapılı ürünlerin içindeki taş, yabancı tohum, toprak, cam gibi tohumdan ağır tanelerin üründen ayırt edilmesi için kullanılır. Taş Ayırma Makinesi tüm tahıl ve bakliyat ürünlerinizde, çekirdek, kimyon ve susamda kullanışa elverişlidir. Yüksek vakum kullanarak ürünlerinizi istenmeyen parçalardan ayrıştıran Taş Ayırma Makinesi bu vakum özelliği sayesinde ürünlerinizi hafif çöp ve tozlardan da ayrıştırır. Taş Ayırma Makineniz 10 ton ürün kapasitesine sahip olup 16,5 kW güç ile çalışan türde üretilmektedir.